Metalsiz Kaplamalar

Neden metal (amalgam) dolgu yerine estetik dolgu tercih etmeliyim?
Gelişen dental teknoloji, hasta takip araştırmaları ve hasta beklentilerinin artması doğrultusunda eskiden kullanımı çok daha yaygın olan metal/amalgam dolgular günümüzde yerini estetik dolgulara bırakmıştır.

Amalgam dolgular dişle tam bir bütünleşme sağlayamazlar. Zamanla çözünür ve aşınırlar. İçeriğindeki amalgam tozu, cıva gibi bileşenler az miktarda da olsa vücuda karışmaktadır. Renk ve görünümleri ise estetik değildir. Tüm bu sebeplerden dolayı hem daha sağlıklı hem de çok daha uzun ömürlü olan estetik dolgular yaygınlaşmaya başlamıştır.

Estetik dolguları kullanılan materyal bakımından kompozit esaslı ve porselen esaslı dolgular olarak ikiye ayırabiliriz. Yapım tekniğine göre ise inlay, onlay ve overlay şeklinde isimlendirilirler.

Inlay & Onlay nedir?
Porselen dolgular diş üzerindeki uygulanma biçimlerine göre isimlendirilirler. Dişte madde kaybının az olduğu durumlarda inlay dolgu, kısmen daha fazla olduğu durumlarda onlay dolgu yapılır.

Inlay – Onlaylerin avantajları nedir?
Inlay – Onlay dolgu öncesinde dişte bulunan çürük temizlenir ve oluşan boşluk hassas yöntemlerle ölçülür. Bu ölçümlere göre dışarıda hazırlanan porselen dolgu malzemesi diş, diş eti ve komşu dişlerle doğala en yakın uyumu gösterir. Dayanıklılıkları daha üst seviyededir. Cilalanma özellikleri daha iyi olduğu için tüm yüzeyleri pürüzsüz bir yapıdadır

Zirkonyum Nedir ?
Metal desteksiz seramiklerde alt yapı materyali olarak kullanılan hem estetik hem de dayanıklı bir porselen türüdür. Zirkonyum destekli yapılan seramik restorasyonlar en az metal destekli seramik restorasyonlar kadar dayanıklı olmakta, bu da daha estetik restorasyonların yapılmasına olanak vermektedir.

Metal destekli seramiklere göre daha estetik sonuçlar elde etmek mümkündür. Ayrıca porselenin dokularla olan uyumunun çok iyi olması yapılan restorasyonların uzun yıllar boyunca sağlıklı olarak kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Alt yapıda metal yerine porselen kullanılması ışık geçirgenliğine izin vermekte buda daha estetik ve doğal protezlerin yapılmasını sağlamaktadır.

Zirkonyum destekli seramikler sayesinde, metal destekli seramiklerin özellikle dişlerin boyun kısımlarında oluşturdukları morumsu renklenmeler engellenmiş olmaktadır. Özellikle metal alerjisi olan bireylerde anti alerjik özelliğinden dolayı zirkonyumun kullanılması bu problemi çözecektir.